Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Δωρόθεος. (1888-1957).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Κοτταράς γεννήθηκε στην Ύδρα το 1888. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1909 και από τη Νομική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου το 1921. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1910 από τον Επίσκοπο Ύδρας και Σπετσών Ιωάσαφ και Πρεσβύτερος στις 18 Δεκεμβρίου 1922 από τον Μητροπολίτη Ύδρας και Σπετσών Προκόπιο. Υπηρέτησε ως Διάκονος στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καρύτση. Στις 20 Δεκεμβρίου 1922 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καρύτση Αθηνών Μητροπολίτης Κυθήρων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σύρου Αθανάσιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ναυπακτίας Αμβρόσιο και τον Επίσκοπο Ταλαντίου Ιερόθεο. Στις 15 Ιανουαρίου 1935 εξελέγη Μητροπολίτης Λαρίσης. Στις 29 Μαρτίου 1956 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος. Εκοιμήθη κατόπιν συντόμου ασθενείας στη Στοκχόλμη της Σουηδίας όπου είχε μεταβεί για περίθαλψη της υγείας του στις 26 Ιουλίου 1957.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Νοεμβρίου 2017.