Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Γιαροσλάβου και Ροστόβου κυρός Δημήτριος. (1881-1956).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

 

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Βαλεριάνοβιτς Γραντουσώφ γεννήθηκε στο Γιαροσλάβ στις 14 Ιουνίου 1881. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1919 και Πρεσβύτερος στις 9 Δεκεμβρίου 1919 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Τύχωνα. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Το 1938 χήρεψε. Στις 9 Ιανουαρίου 1943 εκάρη μοναχός. Στις 24 Ιανουαρίου 1943 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Μοζάισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1943 εξελέγη Επίσκοπος Ουλιανώβου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ορέλ από τον Δεκέμβριο του 1943 μέχρι τον Φεβρουάριο του 1944. Στις 26 Μαΐου 1944 εξελέγη Επίσκοπος Ριαζάν και Σάτσκ και από τις 6 Οκτωβρίου 1944 άρχισε να τιτλοφορείται "Ριαζάν και Κασιμώβου". Τον Φεβρουάριο του 1945 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Ιανουαρίου 1947 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 31 Ιουλίου 1954 συνταξιοδοτήθηκε. Εκοιμήθη στο Γιαροσλάβ στις 10 Απριλίου 1956.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2018.