Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κυρός Σέργιος. (1867-1944).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Νικολάεβιτς Στραγκορόντσκη γεννήθηκε στο Αρζαμάς του Κυβερνείου Κάτω Νοβγορόδου στις 11 Ιανουαρίου 1867. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1890. Στις 30 Ιανουαρίου 1890 εκάρη μοναχός. Στις 21 Απριλίου 1890 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 21 Σεπτεμβρίου 1894 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Εφημέριος στη Ρωσική Πρεσβεία στην Αθήνα. Το 1899 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Αγίας Πετρουπόλεως και το 1901 Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 25 Φεβρουαρίου 1901 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιαμβούργου, Βικάριος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αγίας Πετρουπόλεως Αντώνιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου Θεόγνωστο, Μόσχας Βλαδίμηρο, τον Αρχιεπίσκοπο Χέλμ και Βαρσοβίας Ιερώνυμο και τους Επισκόπους Κισινιώβου Ιακώβ, π. Γιαμβούργου Βόρις, Γκντώβου Βενιαμίν, Νάρβας Νίκωνα και Σαραπούλ Βλαδίμηρο. Στις 6 Οκτωβρίου 1905 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιμπόργου και Φινλανδίας. Στις 10 Αυγούστου 1917 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδίμης και Σούγιας. Στις 28 Νοεμβρίου 1917 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 16 Ιουνίου 1922 προσχώρησε στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας". Ωστόσο το επόμενο έτος κατόπιν δηλώσεως μετανοίας έγινε και πάλι δεκτός στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Στις 18 Μαρτίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης Κάτω Νοβγορόδου. Στις 10 Δεκεμβρίου 1925 μετά τη σύλληψη του Τοποτηρητή του Πατριαρχικού θρόνου Μητροπολίτη Πέτρου ανέλαβε καθήκοντα Αναπληρωτή Τοποτηρητή. Τον Νοέμβριο του 1926 συνελήφθη και απαλλάχθηκε από τα καθήκοντά του Αναπληρωτή Τοποτηρητή. Τον Μάρτιο του 1927 ανέλαβε και πάλι τα καθήκοντά του. Στις 27 Απριλίου 1934 εξελέγη Μητροπολίτης Μόσχας και Κολόμνας. Το Φθινόπωρο του 1936 ανέλαβε Τοποτηρητής του Πατριαρχικού θρόνου. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1943 εξελέγη Πατριάρχης Ρωσίας. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 15 Μαΐου 1944.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 02 Φεβρουαρίου 2020.