Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Μετρών και Αθύρων κυρός Γρηγόριος. (;-1936).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Γρηγόριος Παπαδόπουλος ή Παπαθανασίου κατήγετο από το Κούμβαο της Ανατολικής Θράκης. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1892, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η Παπική Εκκλησία αιτία εστί του επί Φωτίου σχίσματος". Υπηρέτησε αρχικά στη Μητρόπολη Νικομηδείας και κατόπιν στην Αρχιεπισκοπή Κωνσταντινουπόλεως. Στις 19 Ιανουαρίου 1901 διορίστηκε επόπτης των Σχολών της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1901 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στον Ναό του Αγιοταφιτικού Μετοχίου Κωνσταντινουπόλεως από τον Μητροπολίτη Ιωαννίνων Γρηγόριο. Στις 30 Νοεμβρίου 1901 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Ιωακείμ τον Γ΄. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1909 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Μετρών και Αθύρων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νικομηδείας Φιλόθεο, Νικαίας Ιερώνυμο, Πισιδίας Κωνσταντίνο, Διδυμοτείχου Φιλάρετο, Αγκύρας Σωφρόνιο, Σωζοαγαθουπόλεως Δωρόθεο, Προικοννήσου Σωφρόνιο, Ηλιουπόλεως Ταράσιο και Σαράντα Εκκλησιών Άνθιμο. Στις 26 Απριλίου 1914 τέθηκε σε διαθεσιμότητα. Διέμενε για μεγάλο χρονικό διάστημα στο Παρίσι και κατόπιν στην Αθήνα όπου και εκοιμήθη στις 2 Δεκεμβρίου 1936.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.