Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τασκένδης και Τουρκεστάν κυρός Αρσένιος. (1862-1936).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αυξέντιος Γκεωργκίεβιτς Σταντνίτσκιη γεννήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1862 στο χωριό Κομάροβο του Κυβερνείου Βεσσαραβίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1885. Στη διάρκεια των σπουδών του πραγματοποίησε προσκυνηματικό ταξίδι στο Άγιον Όρος. Στις 30 Δεκεμβρίου 1895 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 31 Δεκεμβρίου 1895 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1896. Το 1896 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Φεβρουαρίου 1899 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βολοκολάμσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 5 Δεκεμβρίου 1903 εξελέγη Επίσκοπος Πσκώβου και Πορχώβου. Στις 31 Ιανουαρίου 1907 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Νοεμβρίου 1910 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας. Στις 29 Νοεμβρίου 1917 προήχθη σε Μητροπολίτη. Από το 1925 μέχρι το 1926 ήταν εξόριστος στο Ασγκαμπάντ και από το 1926 μέχρι το 1936 στην Τασκένδη. Επισήμως έφερε τον τίτλο του Μητροπολίτη Νοβγορόδου μέχρι το 1933. Στις 11 Αυγούστου 1933 εξελέγη Μητροπολίτης Τασκένδης και Τουρκεστάν. Υπήρξε πνευματικός πατέρας του μετέπειτα Αρχιεπισκόπου Συμφεροπόλεως Λουκά. Εκοιμήθη στην Τασκένδη στις 10 Φεβρουαρίου 1936.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Απριλίου 2018.