Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους κυρός Παρθένιος. (1867-1933).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Περικλής Βαρδάκας γεννήθηκε στα Ιωάννινα τον Οκτώβριο του 1867. Το 1889 χειροτονήθηκε Διάκονος. Σπούδασε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή Αθηνών και παρακολούθησε μαθήματα στη Θεολογική Σχολή Αθηνών μέχρι το δεύτερο έτος. Στις 8 Ιανουαρίου 1897 διορίστηκε Τριτεύων των Πατριαρχικών Διακόνων στην υπηρεσία του εκ μητρός θείου του Οικουμενικού Πατριάρχου Ανθίμου του Ζ΄. Στις 27 Ιουνίου 1899 προήχθη σε Δευτερεύοντα των Πατριαρχικών Διακόνων. Στη θέση του Δευτερεύοντος παρέμεινε μέχρι το 1903. Στις 8 Δεκεμβρίου 1903 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Αλέξανδρο. Την ίδια ημέρα διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Στις 22 Φεβρουαρίου 1904 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κίτρους. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Αλέξανδρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Καμπανίας Παρθένιο, Πολυανής Παρθένιο και Αρδαμερίου Δωρόθεο. Στις 7 Οκτωβρίου 1924 οι Επισκοπές της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης, μεταξύ των οποίων και η Κίτρους, προήχθησαν σε Μητροπόλεις. Στις 8 Οκτωβρίου 1924 εκδόθηκε ο Πατριαρχικός και Συνοδικός Τόμος ιδρύσεως της Μητροπόλεως Κίτρους και ο Επίσκοπος Παρθένιος προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη αιφνιδίως συνεπεία καρδιακής ανακοπής στην Κατερίνη στις 25 Φεβρουαρίου 1933.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023.