Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου κυρός Νεόφυτος. (;-1929).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Νεόφυτος Αποστολίδης γεννήθηκε στα Δαρδανέλλια. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1908. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος στη Μητρόπολη Ηρακλείας. Κατόπιν υπηρέτησε ως Διευθυντής των Σχολών της Κοινότητος Αγίου Στεφάνου της Μητροπόλεως Δέρκων και εν συνεχεία ως Διάκονος και Διευθυντής της Ελληνικής Σχολής στη Σόφια της Βουλγαρίας. Το 1911 προσελήφθη στην Πατριαρχική Αυλή και υπηρέτησε ως Διάκονος της Σειράς, Τριτεύων των Πατριαρχικών Διακόνων, Δευτερεύων και τέλος Μέγας Αρχιδιάκονος. Στις 30 Νοεμβρίου 1922 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Μελέτιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κυζίκου Καλλίνικο, Νικαίας Βασίλειο, Κορυτσάς Ιωακείμ, Βάρνης Νικόδημο, Μετρών Ιωακείμ, Προύσης Κωνσταντίνο και Νεοκαισαρείας Αγαθάγγελο. Εκοιμήθη στο Σιδηρόκαστρο στις 6 Μαρτίου 1929.