Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νάρβας και Ιζβόρου κυρός Ευσέβιος. (1866-1929).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ευστάθιος Σεργέεβιτς Γκροζντώφ γεννήθηκε στο χωριό Σαρκόβστσινα της Κομητείας Ντίσνας του Κυβερνείου Βίλνας στις 17 Μαρτίου 1866. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1890. Στις 6 Αυγούστου 1890 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Λιθουανίας και Βίλνας Αλέξιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό της Βίλνας. Το 1895 χήρεψε. Στις 6 Απριλίου 1902 εκάρη μοναχός. Το 1903 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Γιαροσλάβου. Στις 28 Μαΐου 1906 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ούγκλιτς, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Στις 27 Φεβρουαρίου 1909 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ρυμπίνσκ, Βικάριος επίσης της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Στις 18 Μαρτίου 1910 εξελέγη Επίσκοπος Τομπόλσκ και Σιβηρίας και στις 17 Απριλίου 1912 Επίσκοπος Πσκώβου και Πορχώβου. Στις 25 Απριλίου 1918 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Τον Αύγουστο του 1919 εγκατέλειψε το Πσκώβ μαζί με τα στρατεύματα του Εσθονικού στρατού, ο οποίος υποχωρούσε έναντι των Σοβιετικών. Κατέφυγε στην Εσθονία μαζί με άλλους κληρικούς της Επισκοπής του. Το ίδιο έτος παύθηκε από την Επισκοπή Πσκώβου. Από το 1920 μέχρι το 1925 διέμενε στην Ιερά Μονή Παναγίας των Ιβήρων στη Νάρβα της Εσθονίας. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1924 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο Αυτόνομης Εκκλησίας της Εσθονίας. Την 1 Δεκεμβρίου 1925 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νάρβας και Ιζβόρου. Εκοιμήθη στην εξοχική του κατοικία στη πόλη Νάρβα-Γιόενσου της Βορειοανατολικής Εσθονίας στις 12 Αυγούστου 1929.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 31 Μαρτίου 2018.