Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Αντιοχείας και πάσης Ανατολής κυρός Γρηγόριος ο Δ΄. (1859-1928).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Ιγνάτιος Χαντάντ γεννήθηκε στο Εμπάυ του Λιβάνου το 1859. Το 1877 διορίστηκε Διευθυντής της Σχολή Σεϊδανάγιας. Στις 29 Αυγούστου 1879 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Βηρυτού Γαβριήλ και στις 6 Μαΐου 1885 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 10 Μαΐου 1890 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Τριπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Γεράσιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ηλιουπόλεως Σεραφείμ και Αρκαδίας Νικόδημο. Στις 5 Ιουνίου 1906 εξελέγη Πατριάρχης Αντιοχείας. Το 1909 μετά την οριστική λύση του Αντιοχειανού ζητήματος αναγνωρίστηκε και από τα υπόλοιπα πρεσβυγενή Πατριαρχεία. Λίγο πριν την κοίμησή του εισήχθη το Νέο Ημερολόγιο στο Πατριαρχείο Αντιοχείας, απόφαση που ωστόσο δεν ίσχυσε λόγω της κοιμήσεως του Πατριάρχου και των γεγονότων που ακολούθησαν. Εκοιμήθη στη Βηρυτό στις 12 Δεκεμβρίου 1928.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 17 Ιουλίου 2018.