Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νευροκοπίου κυρός Δαμασκηνός. (1863-1928).

Ο Δαμασκηνός Μοσχόπουλος γεννήθηκε το 1863. Καταγόταν από τις Σέρρες. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Εικοσιφοινίσσης στο όρος Παγγαίο (γυναικεία σήμερα, ανήκει στη Μητρόπολη Δράμας). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1892, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι εν τη Θεία Ευχαριστία πραγματικώς παρίσταται διά μεταβολής του άρτου και οίνου αυτό το σώμα του Κυρίου". Το 1894 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Διετέλεσε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως (1899) Αρχιερατικός Επίτροπος Γευγελής της Μητροπόλεως Βοδενών (1901), Γραμματέας της Πατριαρχικής Κεντρικής Εκπαιδευτικής Επιτροπής και Διευθυντής της Ροδοκανακείου Ιερατικής Σχολής Καισαρείας (Σεπτέμβριος 1902-1904). Τον Ιανουάριο του 1904 διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος του Μητροπολίτου Κυζίκου Αθανασίου στην Πέραμο. Στις 15 Αυγούστου 1907 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Νευροκοπίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κυζίκου Αθανάσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Χίου Κωνσταντίνο και Λέρου Γερμανό. Στις 13 Μαΐου 1924 τέθηκε σε διαθεσιμότητα ως από τριετίας παραμένων μακράν του ποιμνίου αυτού. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 30 Ιουλίου 1928.