Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σμύρνης κυρός Χρυσόστομος. (1867-1922).

Ο Χρυσόστομος Καλαφάτης γεννήθηκε στην Τρίγλια της Βιθυνίας στις 8 Ιανουαρίου 1867. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1891 ως προστατευόμενος του Μητροπολίτη Μυτιλήνης Κωνσταντίνου και αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ότι των τριών μεγάλων Χριστιανικών Εκκλησιών μόνη η Ορθόδοξος Ανατολική εστίν η αληθής". Μετά την αποφοίτησή του χειροτονήθηκε Διάκονος και υπηρέτησε αρχικά ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Μυτιλήνης και κατόπιν μετά τη μετάθεση του Γέροντά του στη Μητρόπολη Εφέσου το 1896 ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Εφέσου. Το 1897 ο Γέροντάς του εξελέγη Οικουμενικός Πατριάρχης και ο Χρυσόστομος τον ακολούθησε στην Κωνσταντινούπολη. Στις 18 Μαΐου 1897 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Γέροντά του Οικουμενικό Πατριάρχη πλέον Κωνσταντίνο τον Ε΄ και διορίστηκε Μέγας Πρωτοσύγκελος των Πατριαρχείων. Στη θέση αυτή παρέμεινε και μετά την άνοδο το 1901 στον Οικουμενικό Θρόνο του Πατριάρχου Ιωακείμ του Γ΄. Στις 18 Μαΐου 1902 εξελέγη Μητροπολίτης Δράμας με 11 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη π. Μελενίκου Κωνσταντίνο (1 ψήφος) και τον Επίσκοπο Παμφίλου Μελισσηνό. Στις 23 Μαΐου 1902 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Δράμας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄, συμπαραστατούμενος από τους Συνοδικούς Μητροπολίτες Προύσης Ναθαναήλ, Νεοκαισαρείας Αλέξανδρο, Σμύρνης Βασίλειο, Βάρνης Πολύκαρπο, Ηλιουπόλεως Ταράσιο, Καλλιουπόλεως Ιερώνυμο, τον παρεπιδημούντα στην Κωνσταντινούπολη Μητροπολίτη Διδυμοτείχου Φιλάρετο και τον Μητροπολίτη Κορυτσάς Φώτιο. Ως Μητροπολίτης Δράμας φρόντισε ιδιαιτέρως για την παιδεία ιδρύοντας και χτίζοντας σχολεία τόσο στην πόλη όσο και σε διάφορα χωριά. Ανέλαβε επίσης την οργάνωση του Μακεδονικού αγώνα εναντίον της Βουλγαρικής Εξαρχίας και του Βουλγαρικού Κομιτάτου. Το 1907 χάρη στις ενέργειες των Άγγλων παρατηρητών που βρίσκονταν στη Δράμα απομακρύνθηκε από την Επαρχία του και διέμενε στη γενέτειρά του την Τρίγλια της Βιθυνίας. Επέστρεψε στη Δράμα μετά την ανακήρυξη του Τουρκικού Συντάγματος τον Αύγουστο του 1908. Ωστόσο μετά από ένα έτος απομακρύνθηκε και πάλι οριστικά αυτή τη φορά. Στις 11 Μαρτίου 1910 εξελέγη Μητροπολίτης Σμύρνης. Τον Αύγουστο του 1914 κατά τη διάρκεια του Α΄ παγκοσμίου πολέμου απομακρύνθηκε από την Επαρχία του στην Κωνσταντινούπολη. Επέστρεψε στη Σμύρνη το 1919. Εκοιμήθη μαρτυρικώς στη Σμύρνη στις 27 Αυγούστου 1922 κατακρεουργηθείς από τον τουρκικό όχλο. Στις 4 Νοεμβρίου 1992 ανακηρύχθηκε άγιος από την Εκκλησία της Ελλάδος.