Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βόλογδα και Τότμας κυρός Νίκων. (1851-1918).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ιβάνοβιτς Ροζντεστβένσκη γεννήθηκε στο χωριό Τσασνίκοβο της Κομητείας Βερεγίας του Κυβερνείου Μόσχας στις 4 Απριλίου 1851. Το 1880 εκάρη μοναχός. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1882. Το 1892 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Μαρτίου 1904 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μούρομ, Βικάριος της Επισκοπής Βλαδίμης. Στις 8 Νοεμβρίου 1904 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Σερπουχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Ήταν φιλομοναρχικών φρονημάτων και καταδίκασε την επανάσταση του 1905. Στις 25 Απριλίου 1906 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Τότμας. Στις 29 Μαΐου 1912 παύθηκε. Το 1913 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Την ίδια χρονιά εστάλη στο Άγιον Όρος προκειμένου να ελέγξει την αίρεση των ονοματολατρών Ρώσων μοναχών, οι οποίοι τελικά απελάθηκαν από τον Άγιον Όρος. Εκοιμήθη στις 30 Δεκεμβρίου 1918 στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ της Μόσχας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 13 Μαρτίου 2018.