Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σάρδεων κυρός Μιχαήλ. (1850-1918).

Ο Μιχαήλ Κλεόβουλος γεννήθηκε στην Αδριανούπολη στις 14 Σεπτεμβρίου 1850. Αποφοίτησε από τη Θεολογική σχολή της Χάλκης το 1871 αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ιστορικαί και φιλολογικαί μελέται του Θεσσαλονίκης Γαβριήλ". Μετά την αποφοίτησή του χειροτονήθηκε Διάκονος. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στην Κίο της Βιθυνίας (1870-1872) και στην Εμπορική Σχολή της Χάλκης (1872-1876). Μετέβη στη Γερμανία και αναγορεύθηκε Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής της Τυβίγγης. Μετά την επιστροφή του εργάστηκε ως Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης (1883-1888). Στις 10 Φεβρουαρίου 1885 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Νικαίας Διονύσιο στον Ιερό Ναό της Θεολογικής Σχολής Χάλκης. Διετέλεσε Σχολάρχης της Μεγάλης του Γένους Σχολής Κωνσταντινουπόλεως από το 1888 μέχρι την κοίμησή του. Στις 12 Ιουλίου 1901 εξελέγη με 10 ψήφους τιτουλάριος Μητροπολίτης Σάρδεων έχοντας τυπικά συνυποψηφίους τον Πρωτοσύγκελο της Μητροπόλεως Δέρκων Αρχιμανδρίτη Καλλίνικο Γεωργιάδη (1 ψήφος) και τον Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής Χάλκης Αρχιμανδρίτη Ιωάννη Ευστρατίου (1 ψήφος). Στις 15 Ιουλίου 1901 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Μητροπολίτης Σάρδεων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Ιωακείμ ο Γ΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αμασείας Άνθιμο, Ιωαννίνων Γρηγόριο, Προύσης Ναθαναήλ, Βερροίας Κωνστάντιο, Βάρνης Πολύκαρπο, Μηθύμνης Στέφανο, Μεσημβρίας Χαρίτωνα, Χίου Κωνσταντίνο και Γρεβενών Δωρόθεο. Εκοιμήθη στις 23 Φεβρουαρίου 1918. Ενταφιάστηκε στον περίβολο του Ιερού Ναού της Θεολογικής Σχολής Χάλκης.