Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Αθηνών κυρός Προκόπιος. (1837-1902).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Προκόπιος Οικονομίδης γεννήθηκε στο χωριό Δουμενά Καλαβρύτων το 1837. Σπούδασε στη Φιλοσοφική και τη Θεολογική Σχολή Αθηνών, από την οποία αποφοίτησε το 1861. Το 1867 μετέβη για ευρύτερες σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας και κατόπιν στα Πανεπιστήμια Γενεύης και Χαϊδελβέργης. Μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα υπηρέτησε αρχικά ως Καθηγητής σε Γυμνάσια Αθηνών και Πειραιώς και κατόπιν στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Το 1883 διορίστηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 17 Οκτωβρίου 1896 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών Μητροπολίτης Αθηνών. Στις 3 Νοεμβρίου 1901 λόγω των "Ευαγγελικών" επεισοδίων υπέβαλε την παραίτησή του, η οποία έγινε δεκτή στις 9 Νοεμβρίου 1901. Έκτοτε εφησύχαζε στην Ιερά Μονή Φανερωμένης Σαλαμίνος. Το επόμενο έτος ασθένησε και διακομίστηκε στην Αθήνα, όπου και εκοιμήθη στις 4 Ιουλίου 1902. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στις 6 Ιουλίου 1902 προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Σύρου Μεθοδίου. Ενταφιάστηκε στο Α΄ Νεκροταφείο Αθηνών.