Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κυρός Κλήμης. (;-1896).

Ο Κλήμης Φολάν γεννήθηκε στο Ελβασάν. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Εσφιγμένου του Αγίου Όρους. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Χάλκης και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος και Πρωτοσύγκελος του Μητροπολίτου Δέρκων Νεοφύτου (1865-1875).  Στις 21 Ιανουαρίου 1868 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Θεραπείων, τιτουλάριος Επίσκοπος Κλαυδιουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δέρκων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δράμας Αγαθάγγελος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κασσανδρείας Γρηγόριο  και τον Επίσκοπο Ελευθερουπόλεως Νεόφυτο. Το 1873 εξελέγη Επίσκοπος Σταγών. Στις 9 Απριλίου 1880 εξελέγη Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως και Δελβίνου. Στις 14 Μαΐου 1888 εξελέγη Μητροπολίτης Γρεβενών έχοντας συνυποψηφίους τους Επισκόπους π. Κίτρους Ιωαννίκιο και Παμφίλου Σωφρόνιο. Το 1891 πραγματοποιήθηκε εναντίον του ανεπιτυχής απόπειρα δολοφονίας από ομάδα φανατικών Ρουμανιζόντων στο χωριό Περιβόλι Γρεβενών. Εκοιμήθη στην Επαρχία του στις 30 Νοεμβρίου 1896.